خدمات الکترونیک
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیوخبری 
اخبار > آموزش نیروی کارآفرین با هدف بالا رفتن سطح افراد متخصص و اشتغال‌زایی


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زربخش در دومین دوره و کارگاه‌های تخصصی ساخت افزایشی I3DL مطرح کرد:

آموزش نیروی کارآفرین با هدف بالا رفتن سطح افراد متخصص و اشتغال‌زایی

چاپگرهای سه‌بعدی فناوری که تحول زیادی را با خود به همراه داشته است به‌گونه‌ای که با یک دستگاه چاپگر سه‌بعدی می‌توان کارآفرین بود. در اين راستا ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته است.
دومین دوره و کارگاه‌های تخصصی ساخت افزایشی I3DL با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی 12 و 13 اسفندماه سال جاری برگزار شد. آموزش نیروی متخصص و آزموده برای کشور در حوزه چاپ سه‌بعدی یکی از اهدافی است که برگزاری این دوره‌ها دنبال می‌کند تا در این حوزه که به تعبیر بسیاری انقلاب چهارم صنعتی را همراه دارد کشور پا به‌پای سایرین مقتدر گام بردارد. این دوره با حضور اساتید مجرب از موسسه زمستک اتریش برگزار شد تا شرکت‌کنندگان با آخرین و به‌روزترین اطلاعات این حوزه آشنا شوند. دومین دوره نیز همانند دوره نخست با استقبال خوبی برگزار شد و محل برگزاری موسسه ساخت افزايشي ايران واقع در دانشگاه علم و صنعت ایران بود.
آقای دکتر جواد زر بخش عضو هیات علمی دانشگاه کارینتیای اتریش و مدرس این دوره‌ها درباره برگزاری این دوره‌ها اظهار کرد: برگزاری این دوره‌ها با در نظر گرفتن گروه‌های هدف مشخصی انجام شد و برای هر یک از این گروه‌ها هدف مشخصی دیده شده است. دانشجویان شرکت‌کننده در این دوره‌ها صرفاً با مفاهیم آشنا نمی‌شوند چون این اطلاعات را در هر جایی می‌توانند به دست آورند بلکه هدف ما تربیت نیروی کارآفرین است تا فعالیت جدیدی را در این حوزه انجام داده و مطرح شوند.
زربخش ادامه داد: همچنین بالا رفتن سطح افراد متخصص حاضر در این دوره‌ها نیز مد نظر است تا با رسیدن به جواب پرسش‌های خود نه‌تنها برای خود بلکه برای سایرین نیز اشتغال‌زایی داشته باشند. در این دوره‌ها سوالاتی از سوی شرکت‌کنندگان مطرح می‌شود که با جواب آن می‌توانند یک شرکت کوچک تأسیس کنند.
وی درباره بحث کارآفرینی در این حوزه نیز بیان کرد: امروزه بحث یک انقلاب صنعتی مطرح است به‌عنوان مثال در دوره ظهور کامپیوتر بسیاری از مشاغل کنار رفت در حال حاضر نیز در انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم و مشاغل قدیمی و سنتی در حال از بین رفتن هستند هنوز ظرفیت برای کوزه‌گری وجود دارد اما به‌عنوان شغل عام نمی‌تواند وجود داشته باشد. در بحث تولید نیز کاری که امروزه با چاپگرهای سه‌بعدی در حال انجام است بسیاری از بازارهای سنتی را تغییر می‌دهد. در ایران به‌صورت خاص برخی مشاغل از بین می‌روند زیرا کالای خارجی با قیمت ارزان‌تر وارد بازار می‌شود. برخی از محصولات وارداتی با روش چاپ سه‌بعدی تولید شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه کارینتیای اتریش این موضوع را تهدید بزرگی برای بازار کار در کشورهای در حال توسعه دانست اگر این کشورها به موضوع انقلاب صنعتی چهارم توجه نکنند و زمانی به این حوزه رو آورند که سایر کشورها پیشرفت‌های بسیاری در این زمینه داشته‌اند. اگر به سمت توسعه چاپگرهای سه‌بعدی پیش نرویم باید بحث تولید در صنایع کوچک را فراموش کرد و این فعالیتی است که باید در حال حاضر انجام شود. در غیر این صورت تهدید بزرگی محسوب می‌شود.
به گفته زر بخش، البته توسعه چاپگرهای سه‌بعدی شانسی بزرگی هم به ما می‌دهد. چاپگرهای سه‌بعدی دستگاه‌های گران‌قیمتی نیستند برخی از آن‌ها به‌اندازه یک گوشی موبایل قیمت دارند. اما با یک دستگاه چاپگر سه‌بعدی حتی در منزل می‌توان کارآفرین بود. با این دستگاه‌ها می‌توان محصولات مختلف را با شکل خاص تولید کرد که خواهان بیشتری نیز دارد. پس مزایای این روش تعداد زیاد محصول با هزینه‌ای کمتر داشت.
وی همچنین عنوان کرد: امروز اگر قصد تولید محصولی را داشته باشید و به کارگاه تولیدی مراجعه کنید به شما گفته می‌شود که تولید تعداد کم محصول برای شما مقرون به‌صرفه نیست برای چاپ کتاب هم همین مسئله وجود دارد اما چاپگرهای سه‌بعدی این مسئله را تغییر داده است. چرا که با این دستگاه می‌توان هر تعداد محصول در اشکال متفاوت را تولید کرد. زر بخش سطح این فناوری در کشور را در دانشگاه‌های کشور خیلی متفاوت با اتفاقاتی که در سایر کشورها رخ می‌دهد ندانست و گفت: اما آموزش در ایران وجود ندارد. جامعه باید آموزش ببیند تا به‌جای مصرف در تولید و کارآفرینی فعال شود. یک دستگاه چاپگر سه‌بعدی برابر با یک کارگاه تولیدی کامل است. پس آموزش و نحوه استفاده درست از آن مهم است. با هر دستگاه که تولید می‌شود می‌توان برای 5 نفر حجم کارآفرینی داشت. پس در این دوره‌ها نیز بحث آموزش مد نظر بود تا افراد نحوه استفاده آموزش داده شود که چطور بتوانند کارآفرین بوده و برای خود و دیگران شغل ایجاد کنند. البته تولید کردن دستگاه در کشور بحث جانبی است استفاده از آن مهم و دارای اهمیت است. باید نحوه استفاده درست از دستگاه را بدانیم. این فناوری جزء فناوری‌های کد باز است و قابل تحریم نیست.
منبع:
Isti.ir


١١:٤٠ - 1396/12/19    /    شماره : ٣٢٦٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir