خدمات الکترونیک
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیوخبری 
اخبار > حرکت به سوی دانش‌بنیان شدن با ارتقاء فناوری صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید دانش‌بنیان


  چاپ        ارسال به دوست

حرکت به سوی دانش‌بنیان شدن با ارتقاء فناوری صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید دانش‌بنیان

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته گفت: ارتقاء فناوری صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید دانش‌بنیان از ماموریت‌های این ستاد است که تشويق و ترغيب شركت‌هاي بزرگ براي انجام فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه بيشتر و حركت به سوي دانش‌بنيان شدن در ستاد پیگیری می‌شود.
دکتر محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته درباره حوزه تمرکز فعالیت‌های این ستاد در سال جدید اظهار کرد: ستادهاي توسعه فناوري در چارچوب اسناد راهبردي‌شان كه با مشاركت ذي‌نفعان مختلف تهيه و در مراجع ذي‌صلاح تصويب مي‌شوند فعاليت مي‌كنند. ستاد توسعه فناوري‌هاي مواد و ساخت پيشرفته هم پيش‌نويس سندش را با مشاركت گسترده صاحب‌نظراني از بخش‌هاي مختلف تهيه و براي تصويب به ستاد راهبري نقشه جامع علمي ارسال کرده است و در سال 96 هم پيگيري‌هاي متعددي براي تسهيل در فرايند تصويب آن داشته است.

استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور
دکتر شکریه ادامه داد: طبعاً اين پيگيري‌ها در سال 97 هم ادامه خواهد داشت چرا كه فارغ از تصويب خود سند، باعث همگرايي بخش‌هاي متولي و دست‌اندركار در سطح كشور خواهد شد و اميدواريم با مشاركت همه‌ دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مسئول بتوانيم بيش از پيش در حوزه مواد و ساخت پيشرفته شاهد تحولات مثبت و اثرگذار باشيم. چرا كه گستره مواد و ساخت پيشرفته بسيار وسيع است و قطعاً اگر كشور بخواهد در اين زمينه نتيجه بگيرد اين مستلزم به خدمت گرفتن تمام ظرفيت‌هاي موجود است.
وی همچنین بیان کرد: در مورد تمركز موضوعي هم همان‌طور كه در پيش‌نويس سند تأكيد شده است ما به‌دنبال توسعه فناوري‌هايي هستيم كه در جهت حل نيازهاي اساسي جامعه كارگشا باشند كه اين مسائل محوري ملي عبارتند از محيط زيست، صنايع معدني، سلامت، امنيت و دفاع، انرژي، زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل و محصولات تحريمي حياتي. بنابراين فناوري‌ها و نوآوري‌هايي در حوزه مواد و ساخت پيشرفته كه ناظر به حل چالش‌ها و ارائه راهكارهايي نوآورانه در راستاي اين كلان‌روندهاي ملي باشند در اولويت كاري اين ستاد قرار خواهند گرفت.
به گفته ایشان، البته در لايه فناوري ممكن است موضوعات متنوعي مطرح شوند كه در آن صورت بايد با در نظر گرفتن معيارهاي مختلفي همچون سطح آمادگي فناوري، منابع مورد نياز براي توسعه فناوري، ميزان حياتي بودن، ميزان پاسخ‌گويي به طيفي از چالش‌هاي مختلف و ... آن‌ها را اولويت‌بندي کرد. يك نكته قابل ذكر هم اين است كه مسير توسعه فناوري به‌ويژه در حوزه مواد و ساخت پيشرفته تا حدودي زمان‌بر است بنابراین اينكه اولويت‌ها از يك سال تا سال ديگر تغيير كند چندان منطقي به نظر نمي‌رسد و براي توسعه برخي از اين فناوري‌ها چندين سال بايد صبر و تلاش کرد.

نگاه به فناوری‌های متحول کننده
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته درباره فعالیت ستاد در حوزه چاپ سه‌بعدی گفت: البته در اين مسير ستاد همواره نيم‌نگاهي به فناوري‌هاي متحول كننده در سطح بين‌المللي داشته است. خوب بحث انقلاب صنعتي چهارم بسيار جدي است و ما هم به‌دنبال توسعه فناوري‌هايي هستيم كه در مجموعه تحولات فناورانه كه انقلاب صنعتي چهارم را شكل مي‌دهند از قافله جهاني عقب نمانيم. بر همين اساس موضوع ساخت افزايشي يا همان چاپ سه‌بعدی از سال 96 به‌صورت جدي در ستاد مورد توجه بوده و ان‌شاءالله در سال 97 نيز با قوت به آن خواهيم پرداخت. همه ستادهاي معاونت علمي در چارچوب مأموريت‌هاي شش‌گانه فعاليت مي‌كنند كه طبعاً ستاد مواد و ساخت پيشرفته هم برنامه‌هاي مختلفي را ذيل اين مأموريت‌ها تعريف کرده است كه ان شاء الله با تأمين منابع مورد نياز، اجرايي خواهد شد.

حمايت از پژوهش‌هاي كاربردي
وی در ادامه به ماموریت‌های ستاد اشاره کرد و اظهار کرد: نخستين مأموريت ستادها «حمایت از دستیابی به مرجعیت علمی کشور و ایجاد زیرساخت‌های راهبردی ملی در حوزه‌های خاص» در نظر گرفته شده است كه در اين راستا حمايت از پژوهش‌هاي كاربردي معطوف به رفع چالش‌هاي كلان ملي و حمايت از ثبت اختراعات، حمايت از تشكيل و توسعه انجمن‌هاي علمي و كانون‌هاي تخصصي و حمایت از شكل‌گيري نظام آماري حوزه مواد و ساخت پيشرفته، به‌عنوان يكي از زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري ضروري، در دستور كار اين ستاد قرار دارد.

حمايت از آموزش‌هاي علمي و مهارتي در سطوح دانش‌آموزي
دکتر شکریه درباره حمایت‌های ستاد از آموزش‌های علمی مهارتی نیز ابراز کرد: در حوزه مأموريت دوم يعني «ترویج و فرهنگ‌سازی علم، فناوری و کارآفرینی» نيز ستاد مواد و ساخت پيشرفته حمايت از آموزش‌هاي علمي و مهارتي در سطوح دانش‌آموزي و دانشجويي، برگزاري مسابقات و چالش‌هاي نوآورانه حوزه مواد و ساخت پيشرفته در سطوح دانش‌آموزي و دانشجويي، ترويج عمومي با همكاري نهادهاي عمومي همچون شهرداري‌ها، حمايت از برگزاري دوره‌هاي آموزشي بين‌المللي، برگزاري نشست‌هاي تخصصي براي معرفي فناوري‌هاي جديد، برگزاري جشنواره‌هاي کسب‌وکار در حوزه‌هاي تخصصي مواد و ساخت پيشرفته و معرفي دستاوردهاي محققان و شركت‌هاي دانش‌بنيان در قالب برنامه‌هاي ترويجي مختلف را به‌عنوان رئوس فعاليت‌هاي خود در سال 97 مدنظر دارد. براي اجرایی‌سازی اين مأموريت هم تعامل نزديكي با ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوري و اقتصاد دانش‌بنيان داريم.

ارتباط مؤثر با متخصصان ايراني مقيم خارج از كشور
وی درباره اجرايي کردن مأموريت سوم يا همان «تسهیل تبادلات و همکاری‌های علمی و فناوری بین‌المللی» گفت: اين ستاد به‌دنبال برقراري ارتباط مؤثر با متخصصان ايراني مقيم خارج از كشور، حمايت از برقراري تعامل علمي و فناوري بين مراكز داخلي و طرف‌هاي توانمند خارجي و معرفي فناوري‌ها و محصولات ايراني قابل عرضه به بازارهاي بين‌المللي است. البته بسته به نوع اين فعاليت‌ها، اجراي آن با همكاري مراكزي همچون صندوق حمايت از پژوهشگران معاونت علمی و مركز تعاملات بين‌المللي علم و فناوري پيگيري خواهد شد.

توسعه فناوری‌های راهبردی متناسب با نیازهای کشور
وی همچنین عنوان کرد: در جهت تحقق مأموريت چهارم يعني «توسعه فناوری‌های راهبردی متناسب با نیازهای کشور» نيز شناسايي و اولويت‌بندي فناوري‌هاي مواد و ساخت پيشرفته كه ناظر به حل چالش‌هاي كلان ملي باشند با جديت پيگيري خواهد شد. در اين زمينه علاوه بر حمايت‌هاي معاونت علمي تلاش براي جلب مشاركت دستگاه‌هاي بهره‌بردار بسيار مهم است و الحمدلله طي 2 سال گذشته تجربه خوبي در اين زمينه در ستاد داريم. به‌نحوي‌كه تمامي پروژه‌هاي توسعه فناوري مورد حمايت اين ستاد با مشاركت جدي بهره‌برداران نهايي از بخش‌هاي دولتي و خصوصي در جريان است. قطعاً پروژه‌هاي توسعه فناوري نيازمند منابع مالي علاوه بر حمايت‌هاي معاونت علمي است كه يا بايد توسط بهره‌برداران با مدل‌هاي مختلفي همچون پيش‌خريد و يا استفاده از تسهيلات صندوق‌ها و بانك‌ها تأمين شوند.

ارتقاء فناوری صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید دانش‌بنیان
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته درباره ارتقاء فناوری صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید دانش‌بنیان نیز بیان کرد: در اين زمينه كمك به شركت‌هايي كه در فرايند اخذ تأييديه دانش‌بنيان با مشكلاتي مواجه مي‌شوند در چارچوب ضوابط موجود در ستاد پيگيري مي‌شود. علاوه بر اين، مشاوره‌هاي لازم به شركت‌هايي كه با ظرفيت‌هاي قانون حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان آشنايي كافي ندارند و در عين حال داراي صلاحيت‌هاي لازم هستند، ارائه مي‌شود. همچنين هسته‌هاي فناور و نوآور ترغيب مي‌شوند تا در قالب شركت‌هاي نوپاي دانش‌بنيان به فعاليت خود ادامه دهند. البته تشويق و ترغيب شركت‌هاي جاافتاده و بزرگ براي انجام فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه بيشتر و حركت به سوي دانش‌بنيان شدن از ديگر اقداماتي است كه در قالب برگزاري نشست‌هاي مختلف تخصصي و نيز ارتباط با انجمن‌هاي صنفي مربوطه در حال پيگيري است.
دکتر شکریه در پایان با اشاره به «توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان» گفت: با برنامه‌هاي مختلفي از جمله حمايت از حضور اين شركت‌ها در نمايشگاه‌هاي داخلي و خارجي، حمايت از توسعه انجمن‌هاي صنفي، تلاش براي جايگزيني محصولات اين شركت‌ها با نمونه‌هاي وارداتي، پيشنهاد بازنگري در تعرفه محصولات وارداتي كه مشابه داخلي دارند و اقداماتي از اين دست در ستاد توسعه فناوري‌هاي مواد و ساخت پيشرفته پيگيري مي‌شود.

منبع:
isti.ir


١٠:٥٤ - 1397/01/14    /    شماره : ٣٣٠٧٧    /    تعداد نمایش : ١٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir