خدمات الکترونیک
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اسلایدر 
اخبار > چالش‌های فراروی شرکت‌های دانش‌بنیان در تجاری‌سازی ایده‌های تحقيقاتي


  چاپ        ارسال به دوست

چالش‌های فراروی شرکت‌های دانش‌بنیان در تجاری‌سازی ایده‌های تحقيقاتي

آقای دکتر محمودمهرداد شکریه، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته، 11 بهمن‌ماه سال جاری در «اولین کنفرانس بین‌المللی مکانیک مواد و تجهیزات پیشرفته» که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، ضمن بیان اینکه انتظارات امروز از شرکت‌های دانش‌بنیان جدی است، اظهار نمودند: برای اینکه ایده‌ای به محصول تبدیل شود و به بازار برسد، زنجیره‌ای وجود دارد. در واقع، فرآيند تجاري‌سازي ايده‌هاي تحقيقاتي داراي فعاليت‌هاي متنوعي است كه بعضي از اجزاء اين زنجيره در كشورمان مغفول مانده است. توجه به بخش‌های مختلف اين فرآيند و ارتباط هماهنگ و نظام‌مند بين آنها از الزامات موفقيت در تجاري‌سازي ايده‌هاي تحقيقاتي می‌باشد.

وی با تشریح اقدامات لازم برای راه‌اندازی یک شرکت دانش‌بنیان، گفت: مسیر تبدیل ایده به محصول و دستیابی به بازار را به سادگی، نمی‌توان طی نمود و یک فرد دارای ایده برای تحقق آن نیاز به حمایت دارد.

ایشان افزود: در اولین بخش این زنجیره نیاز به خلق یک ایده است که نیازمند نوآوری می‌باشد. تربیت افراد خلاق در سیستم آموزشی مناسب، روابط بین‌المللی دانشگاه‌ها و دسترسی آن‌ها به بانک اطلاعات جهانی نیز سایر نیازمندی‌های خلق ایده است. در واقع، ما به سیستم نوآوری ملی نیاز داریم که از ابتدای تحصیلات آغاز می‌شود و سپس به دانشگاه‌ها و صنایع می‌رسد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته افزودند: در کشور حفاظت از مالکیت فکری، از دیگر مواری است که این زنجیره را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای تجاری سازی پتنت نیاز به سازمان‌های حمایتی احساس می‌شود. مرحله بعد این فرایند، آشنایی با بازار محصول و در ادامه برای ارائه محصول به بازار نیز، نیاز به سرمایه‌گذار است.

در ادامه ایشان مطالبی را از مورد مغفول واقع شدن سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور، چالش‌های راه‌اندازی شرکت و... بیان نمودند.

دکتر شکریه با بیان اینکه تمام مسئولیت‌ها بر عهده دانشگاه نیست و بخش خصوصی، دولتی و صنایع باید کمک کنند، گفت: عدم وجود زيرساخت‌های مختلف نظير سرمايه‌هاي ريسك‌پذير، حفاظت از مالكيت معنوي، فضاي مناسب جهت ايده‌پردازي، استانداردها، كدهاي ملي و مواردی از اين قبيل سبب كند شدن يا توقف تلاش‌هايي است كه در اين زمينه در كشور صورت گرفته است.

در تمامي مراحل زنجيره فوق، ارتباط معني‌دار با مراكز جهان در حوزه‌هاي ايده پردازی، تحقيقات، استانداردسازي، بازار و غيره نيز از الزامات اساسي براي رسيدن به موفقيت محسوب مي‌شود.

اولین کنفرانس مکانیک مواد و تجهیزات پیشرفته، 11 بهمن‌ماه سال جاری در محورهای مدل‌سازی و طراحی مواد و تجهیزات پیشرفته، بهینه‌سازی مواد و تجهیزات پیشرفته، رفتار دینامیکی مواد و تجهیزات پیشرفته، ساخت و کاربرد مواد و تجهیزات پیشرفته، بازرسی و پایش وضعیت مواد و تجهیزات پیشرفته و نانوفناوری در مواد و تجهیزات پیشرفته، در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار گردید. در این کنفرانس، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته از زنجيره‌ای از فعاليت‌هاي مورد نياز برای رسانيدن يك ايده تحقيقاتي به بازار، تجربيات عملي در فرآيند تجاري‌سازي ايده‌هاي تحقيقاتي در کشور، حلقه‌هاي مفقوده و موانع و مشكلات سخن گفت.


١٥:٣٤ - 1396/11/15    /    شماره : ٣١٦١٠    /    تعداد نمایش : ٤٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir