خدمات الکترونیک
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو گزارش ها 
اخبار > مقدمه ای بر مواد هوشمند


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش شماره 11

مقدمه ای بر مواد هوشمند

در سال‌های اخیر تحولات زیادی در حوزه‌های مختلف زندگی انسان‌ها به وجود آمده است. اقتصاد پویا‌تر، توجه بیشتر به محیط زیست، تحول فناوری ارتباطات، افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی از جمله موارد قابل توجه در زندگی انسان معاصر است. این موارد همگی در سایه فناوری‌های جدید به دست آمده در صده اخیر محقق شده است. یکی از مهم‌ترین فناوری‌ها از نظر تاثیر بر زندگی بشر، فناوری مواد و کاربرد آن‌ها است. مواد تا حدی مورد توجه انسان‌ها بوده که اعصار مختلف زندگی بشر را بر اساس مواد در دسترس آن‌ها برای ساخت ابزار نامگذاری نموده‌ا‌ند. در سه قرن اخیر گستره دسترسی به مواد از سنگ و یا آلیاژهای بدوی آهن و مس به دنیایی وسیع از آلیاژها و کامپوزیت‌های پیچیده و موادی با ساختار کاملاً مهندسی شده، متحول شده است. مواد مورد استفاده در عصر حاضر باید علاوه بر قابلیت کاربرد در شرایط پیچیده تنشی، حملات مواد شیمیایی، دمای بالا و یا پایین، ضربه و ... نیازهای انسان عصر ارتباطات برای ساخت تجهیزات و ادوات دقیق و بسیار کوچک و در عین حال هوشمند را نیز برآورده کنند. همه جهش‌های انسان در عصر حاضر به نوعی وابسته به شناخت گسترده‌تر و عمیق‌تر‌ از مواد و توانایی وی در مهار و به کار گرفتن خواص آن بوده است.
پاسخ مواد برابر محرک‌ها تقریباً مشابه است. برای مثال تقریبا همه مواد در برابر افزایش و کاهش دما رفتاری انبساطی و یا انقباضی دارند. همه آنها در برابر اعمال تنش، کرنش از خود نشان می‌دهد و در برابر جریان الکتریسیته هادی و یا عایق‌اند. در دهه‌های اخیر خواصی در برخی مواد مشاهده شده است که آن‌ها را از این دسته‌بندی عمومی خارج نموده است. این مواد در برابر محرک‌ها پاسخی کاملاً متفاوت از خود نشان می‌دهند. این بخش از مواد را مواد هوشمند می‌نامند. مواد هوشمند در برابر محرک‌هایی همچون نور، گرما، رطوبت، میدان الکتریکی و یا مغناطیسی، pH و تنش، رفتاری خاص از خود نشان می‌دهند.
هوشمند بودن این مواد به معنی وجود قدرت تصمیم‌گیری نیست، بلکه آن‌ها در برابر محرک‌های بیرونی واکنشی قابل ثبت و اندازه‌گیری نشان می‌دهند که آنها را برای ساخت حسگرهای محیطی و یا استفاده در کاربرد‌های خاص دیگر بسیار مناسب می‌سازد.

متن کامل گزارش در مطلب ضمیمه قابل مشاهده می باشد.


دانلود فايل : مقدمه_ای_بر_مواد_هوشمند.pdf ( 491KB )


٠٩:٣٦ - 1395/09/29    /    شماره : ٢٠٠٥٩    /    تعداد نمایش : ٨٤١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir