خدمات الکترونیک
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو گزارش ها 
اخبار > کسب درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه مواد پیشرفته به بیش از 50 هزار میلیارد ریال رسید


  چاپ        ارسال به دوست

در سال 1395؛

کسب درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه مواد پیشرفته به بیش از 50 هزار میلیارد ریال رسید

دبیر ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته گفت: درآمد کل شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 95 چیزی حدود 240 هزار میلیارد بوده که از این میزان سهم شرکت‌های حوزه مواد پیشرفته بیش از 50 هزار میلیارد ریال است.
محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته درباره همکاری‌های بین‌المللی ستاد برای حضور هر چه بیشتر در بازارهای بین‌المللی اظهار کرد: شرکت‌های فعال در کشور ما برای بقا و توسعه ناگزیرند که به همکاری‌های بین‌المللی چه در عرصه دانش و فناوری و چه در عرصه بازار روی بیاورند. از یک‌سو باید بدانیم که پیچیدگی فناوری‌ها ضرورت همکاری‌ها را ایجاب می‌کند و از سوی دیگر این واقعیت را باید پذیرفت که با توجه به ساختار صنعتی کشور، بازار شرکت‌های دانش‌بنیان در داخل محدود است.
دکتر شکریه در ادامه گفت: اگر تحریم نبود همین میزان از بازار هم برای شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود نمی‌آمد. البته حضور در عرصه بین‌المللی الزاماتی دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. کیفیت محصولات و خدمات، استانداردسازی، رقابت‌پذیری، برندسازی و انعطاف‌پذیری در روش‌های فروش و اقداماتی از این قبیل کارهایی است که باید شرکت‌ها انجام دهند تا بتوانند در عرصه بین‌المللی حضور موفقی داشته باشند.

رقابت شرکت‌های دانش‌بنیان در عرصه بین‌المللی
دبیر ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته همچنین عنوان کرد: البته این فعالیت‌ها هزینه قابل‌توجهی دارد که برای شرکت‌های بزرگ و کوچک تأمین آن مشکل است. به‌هرحال شرکت‌های بزرگ‌تر توان بیشتری برای حضور در عرصه بین‌المللی دارند. یک راهکار متصل کردن شرکت‌های کوچک و متوسط با شرکت‌های بزرگ است. همچنین حضور در رویدادها و نمایشگاه‌های تخصصی بین‌المللی مجال مناسبی برای معرفی توانمندی‌های داخلی است. در همین راستا ستاد با شناسایی رویدادهای مهم بین‌المللی و رایزنی با نهادهای حمایتی توانسته است در چند مورد از حضور شرکت‌های ایرانی در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران حمایت داشته باشد.
به گفته وی، همچنین چندین تفاهم‌نامه همکاری بیم مجموعه‌های تحقیقاتی داخلی و طرف‌های متناظر خارجی آن‌ها با حمایت ستاد منعقد شده است و تلاش شده در منظومه اقدامات دیپلماسی علم و فناوری کشور حوزه مواد پیشرفته یکی از سرفصل‌های همکاری بین‌المللی باشد. البته نباید این نکته را نادیده گرفت که حضور مؤثر و پررنگ در عرصه‌های بین‌المللی یک مسئله صرفاً بخشی و جزیره‌ای نیست بلکه در چارچوب سیاست‌های کلان کشور باید حل‌وفصل شود. تسهیل تبادلات مالی و تجاری بین‌المللی، نظام‌های اعتباری و بیمه‌ای و زیرساخت‌های حمل‌ونقل برخی مسائلی است که مبتلابه همه بخش‌هایی است که می‌خواهند رویکرد صادرات محور داشته باشند.
بیش از یک‌پنجم درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان متعلق به حوزه مواد پیشرفته
دکتر شکریه در بخش بعدی سخنان خود درباره این موضوع که در حال حاضر چه میزان از نیاز صنایع کشور به مواد پیشرفته در داخل تأمین می‌شود، گفت: یک اقدام خوب که طی سال‌های اخیر شروع شده بحث گردآوری اطلاعات شرکت‌های دانش‌بنیان است که بخش زیادی از شرکت‌های حوزه مواد پیشرفته در زمره همین شرکت‌ها هستند. طبق آماری که توسط کارگروه مربوطه منتشر شده است بر اساس اطلاعات اظهار شده توسط شرکت‌ها، درآمد کل شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 95 چیزی حدود 240 هزار میلیارد بوده که از این میزان سهم شرکت‌های حوزه مواد پیشرفته بیش از 50 هزار میلیارد ریال است. به‌عبارت‌دیگر بیش از یک‌پنجم درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان مربوط به شرکت‌های حوزه مواد پیشرفته است که این خود نشان‌دهنده پتانسیل بالای این بخش برای خلق ثروت ملی است.
وی ادامه داد: اغلب این محصولات در بخش‌های مختلف صنعتی همچون صنایع نفت و نیروگاهی، خودروسازی، آب‌رسانی، محیط زیست و دفاع در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته بخشی از این مسئله نتیجه تحریم‌ها است. به‌واسطه کاربرد دوگانه اغلب مواد پیشرفته طی سال‌های اخیر با سیاست‌های مختلف همچون آنچه در بخش دفاعی کشور تحت عنوان بومی‌سازی مواد پیگیری شد شرکت‌های داخلی نسبت به تولید و تأمین نیازهای داخلی اقدام کردند.
دبیر ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته همچنین ابراز کرد: البته ازآنجاکه عمده فروش این شرکت‌ها در بازار داخلی است می‌توان گفت بازار مصرف مواد پیشرفته در ایران بزرگ‌تر از 5 هزار میلیارد تومان است چراکه قطعاً بخشی از این نیاز هم با واردات تأمین می‌شود. البته احصاء دقیق میزان واردات کار پیچیده‌ای است. یک علت شفاف نبودن کدهای تعرفه‌ای است که مثلاً برای یک دسته از مواد در نظر گرفته شده است اعم از مواد پیشرفته یا غیر پیشرفته. دلیل دیگر واردات غیررسمی است که عدد دقیق آن مشخص نیست. البته یک بحث کلی‌تر هم وجود دارد و اینکه همه این آمارها مربوط به مواد پیشرفته به‌صورت مستقل و در قالب یک محصول نهایی است اما اگر قرار شود تأثیر واقعی مواد پیشرفته در اقتصاد سنجیده شود باید سهم آن در کلیه کالاهای ساخته شده و وارداتی لحاظ شود. گرچه این اعداد و ارقام ذهنیت اولیه‌ای به ما می‌دهند اما برای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری نیازمند آمارهای دقیق و صحت سنجی شده هستیم.


١٢:١١ - 1397/02/11    /    شماره : ٣٣٨٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir