خدمات الکترونیک
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اسلایدر 
اخبار > فعالیت بيش از 10 درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه مواد و ساخت پیشرفته


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر شکریه:

فعالیت بيش از 10 درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه مواد و ساخت پیشرفته

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته گفت: بر اساس آخرين اطلاعات موجود، بیش از 3 هزار شركت دانش‌بنیان تأييد صلاحيت شده‌اند که حدود 370 شركت در دسته مواد و ساخت پیشرفته قرار دارند یعنی بيش از 10 درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان موجود در این حوزه فعال هستند.

محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته درباره بومی‌سازی فناوری‌ها در حوزه مواد و ساخت پیشرفته اظهار کرد: روش‌های مختلفی برای بدست آوردن یک فناوری وجود دارد كه تنوعي از اين روش‌ها براي توسعه فناوري‌هاي توليد مواد پيشرفته بايد به‌كار گرفته شود. قطعاً يك منبع اصلي براي تأمين فناوري‌هاي مورد نياز تجاري‌سازي نتايج يافته‌هاي تحقيقاتي محققان داخلي است كه از يك هسته علمي در دانشگاه‌ها يا پژوهشگاه‌هاي داخلي آغاز شده‌اند و برخي‌شان حتي منجر به شكل‌گيري شركت‌هاي دانش‌بنيان و فناوري‌محور شده است.

شکریه ادامه داد: تجارب خوب و نمونه‌هاي موفق در اين زمينه كم نيست ولي طبعاً مسير پرچالشي است و نياز به حمايت و صبر دارد. مدل‌هاي موفق در اين زمينه آن‌هايي هستند كه توانستند در قالب يك شركت خصوصي ايده‌شان را روانه بازار كنند. البته مسائل ناشي از فضاي کسب‌وکار فشارهاي زيادي را متوجه اين شركت‌ها کرده است.

وی همچنین عنوان کرد: براي برخي از فناوري‌ها هم ممكن است نياز به انتقال فناوري بين‌المللي داشته باشيم كه به هیچ عنوان عيب محسوب نمي‌شود. اين مسير اگر درست و هوشمندانه طي شود محاسن زيادي به همراه دارد. به هر حال دانش‌ و فناوري‌هاي امروزي بسيار پيچيده، پيشرفته، زمان‌بر و هزينه‌بر است بنابراین طبيعي است كه اگر دسترسي براي كسب فناوري از مسير كوتاه‌تر امكان‌پذير باشد عقل حكم مي‌كند آن مسير را در پيش بگيريم. البته در اینجا هم برخورداري از متخصصان داخلي ضريب موفقيت انتقال فناوري را افزايش مي‌دهد چرا كه ظرفيت پذيرنده فناوري در انتقال فناوري خيلي مهم است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته با بیان اینکه مسیر سومی نیز وجود دارد گفت: آن توسعه مشترك فناوري با شركاي خارجي است. در برخي از حوزه‌هاي مواد پيشرفته تحقيقات در سطح بين‌المللي كماكان ادامه دارد و هنوز به فناوري اثبات شده منجر نشده است. در چنين مواردي اگر با طرف‌هاي خارجي مناسبي مشاركت كنيم مي‌توانيم در آينده از آن بهره‌برداري كنيم. براي چنين رويكردي الزاماتي مورد نياز است. يكي منابع انساني مناسب است كه از آن برخوردار هستیم ولي در زمينه‌هاي ديگر مانند منابع مالي و ارتباطات سياسي يا به تعبيري ديپلماسي علم و فناوري ضعف‌هايي وجود دارد كه بايد رفع شود.

وی در بخش بعدی سخنان خود با اشاره به اینکه طبق آخرين ويرايش صورت گرفته، كالاها و خدمات دانش‌بنيان در كشور به 9 دسته تفكيك شده‌ كه خوشبختانه يك دسته از آن‌ها مربوط به حوزه مواد پيشرفته است عنوان کرد: بر اساس آخرين اطلاعات موجود، از بیش از 3 هزار شركت دانش‌بنیان تأييد صلاحيت شده حدود 370 شركت در اين دسته قرار دارند یعنی بيش از 10 درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان موجود در حوزه مواد و ساخت پیشرفته فعال هستند. البته به نظر مي‌رسد اين تعداد بيشتر هم باشد چرا كه بعضاً اين دسته‌بندي‌ها با هم همپوشاني دارند مثلاً شركتي كه در حوزه مواد پزشكي كار مي‌كند ممكن است در دسته كالاهاي زيستي جانمايي شده باشد حال آن‌كه توانمندي محوري چنين شركتي در حوزه مواد است و كاربرد آن در حوزه زيستي.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت درباره چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز گفت: يك چالش اين است كه عمده شركت‌هاي موجود شركت‌هاي كوچك و نوپايي هستند كه در ابتداي راه پر فراز و نشيب تجاري‌سازي هستند و معلوم نيست تا چند سال ديگر پايدار بمانند. وقتي شركت‌ها كوچك باشند يعني منابع محدودي در اختيار دارند. مسئله ديگر بازار است كه از همه چيز مهم‌تر است. خيلي از شركت‌ها يا بازار مشخصي در داخل ندارند و صرفاً بر اساس يك توانمندي و علاقه‌مندی فردي شكل گرفته‌اند يا علي‌رغم وجود بازار داخلي توانايي كسب سهم مناسبي از آن را ندارند. در مورد صادرات هم كه توانايي‌هاي بيشتري مورد نياز است كه عمدتاً شركت‌هاي كوچك و متوسط از آن بي‌بهره هستند.


٠٨:٤٣ - 1397/02/23    /    شماره : ٣٤١٦٨    /    تعداد نمایش : ١٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir